Fotoğraf Çantamızda Neler Var?

1. FOTOĞRAF MAKİNESİ, PİL, ŞARJ CİHAZI VE HAFIZA KARTI

Telefonla (bazen) güzel fotoğraf çekildiği doğrudur. Kompakt makineyle de (bazen) güzel fotoğraf çekildiği doğrudur. Ama muhteşem fotoğraflar çekmek istiyorsanız, paraya kıyıp bir DSLR makine veya aynasız makine almanızı tavsiye ediyoruz.


2. LENS

Biz çoğunlukla manzara ve doğa fotoğrafları çekiyoruz. Bunun için bir geniş açı lens (örneğin 14-24 mm), bir zoom lens (örneğin 24-70 mm) ve bir de telefoto lens (örneğin 70-200 mm) öneriyoruz. Hepsi bir arada olsun, tek lens taşıyayım diyorsanız 18-300 mm de kullanabilirsiniz.


3. TRİPOD

Makine ve lensten sonraki en önemli yatırımınız tripod olsun. Işığın en iyi olduğu zamanlar olan gündoğumunda ve günbatımında ve ayrıca gece çekimlerinde mükemmel keskinliği yakalamak istiyorsanız tripod kullanmaktan başka seçeneğiniz yok. Biz Benro ve Gitzo kullanıyoruz. Her iki markanın ürünleri de pahalı, ama bu ürünleri bir kere alırsanız, ömür boyu kullanırsınız.


4. KABLOLU VEYA KABLOSUZ KUMANDA

Her ne kadar uzun pozlama için makinenizi kullanabilseniz de, deklanşöre bastığınız sırada titreşimi yüzde yüz önlemek için kablolu bir deklanşör kullanmak en iyisi. 30 saniyeden uzun süreli yapacağınız pozlamalar için ise kablolu deklanşör şart.


5. POLARİZE FİLTRE

Manzara ve doğa fotoğraflarında en çok kullandığımız filtre. Gökyüzünün maviliğini ve yeşilliğin doygunluğunu arttırıyor. Su veya cam gibi yüzeylerden yansıyan parlamaları en aza indiriyor. Bir diğer faydası da lensinizin çizilmesini önlemek.


6. ND FİLTRE

Özellikle günbatımında en çok kullandığımız filtre. Parlak ışık koşullarında bile mükemmel fotoğraflar çekebiliyoruz. Pozlamayı dengelememize faydası oluyor. Hava aydınlıkken dahi bulanık hareket efektlerinin olduğu fotoğrafları yakalamız için en büyük yardımcımız.


7. YEDEK PİL VE YEDEK HAFIZA KARTI

Uzun süreli pozlamalar pili çabuk bitiriyor. Unutamayacağınız bir manzaranın fotoğrafını, piliniz bittiği için telefonunuzla çekmek zorunda kalmak istemiyorsanız yanınızda mutlaka yedek bir pil bulundurun :)

Bir kaç günlük bir fotoğraf turuna çıktıysanız ve yanınızda fotoğraflarınızı aktaracak taşınabilir bir depolama aygıtı veya bilgisayarınız yoksa bir kaç tane hafıza kartınız olsun. Biz tüm fotoğraflarımızı RAW veya en yüksek çözünürlükte çekiyoruz, bu yüzden hafıza kartlarımız çabuk doluyor. Hem çantamızda yer de kaplamıyorlar.


8. TEMİZLİK BEZİ, LENS TEMİZLEME KÂĞIDI VE HAVA POMPASI

Mümkünse her çekimden sonra makinenizin kısa bir bakımını yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için makine ve lenslerinizin dış temizliği için yıkanabilir mikrofiber bir temizlik bezi, lens camınızın temiziliği için lens temizleme kâğıdı ve bezin ve kâğıdın ulaşamayacağı hassas noktalar için bir hava pompası kullanın.


yukarı çık