Instagram'da Başarının Sırları

1. PROFİL

İlk izlenim her zaman önemlidir.

Bu yüzden, kendi isminizi kullanmayacaksanız akılda kalıcı bir isim, güzel / yakışıklı bir profil fotoğrafı :), kendinizle ilgili bir-iki satırlık bilgi ve varsa internet sitenize, yoksa isterseniz facebook profilinize bir link, iyi bir profilin olmazsa olmazları.

Amacınız instagram hesabınızı büyütmekse, hesabınızı gizlemeyin. Kimse içeriğinin ne olduğunu bilmediği bir hesabı takip etmek istemez.

 

2. İÇERİK

"İçerik kraldır!" (Content is king!) demiş Bill Gates taa 1996'da. Boşuna dememiş :)

Instagram'da milyonlarca kullanıcı varken, insanlar niye sizi takip etsin?

İyi fotoğraf yetmez, "ÇOK İYİ" fotoğraflar paylaşmanız gerek.

Fotoğraflarınızı yüklerken öncelikli tercihiniz dikey olsun. Akıllı telefonların ekranı dikey olduğu için, fotoğrafınız tüm ekranı kaplayacak ve daha etkili görünecektir. Dikey koyamıyorsanız, kare fotoğraf koyun. Asla yatay fotoğraf koymayın.

Fotoğraflarınızda çerçeve kullanmayın. Instagram'ın hazır filtrelerini de kullanmayın. Instagram'ın fotoğraf düzenleme menüsü size çok daha fazla özgürlük veriyor. 

Fotoğraflarınızın "çok iyi" olması tek başına yetmez. Birbiriyle uyumlu fotoğraflar seçin.  Bir gün manzara, bir gün insan, başka bir gün yemek fotoğrafı paylaşmayın. Her fotoğrafla ayrı telden çalmak yerine, belirli bir hedef kitleniz olsun; örneğin sadece çok iyi manzara fotoğrafları paylaşın veya sadece çok iyi insan fotoğrafları paylaşın veya sadece çok iyi yemek fotoğrafları paylaşın.

Fotoğraf altı yazısı, ecnebîlerin deyişiyle "caption" :) da önemli. Bunu yazarken özen gösterin. Eğer fotoğrafın bir hikâyesi varsa, yazmaktan çekinmeyin. Hepimiz hikâyeleri severiz.

 

3. #ETİKETLEME (#HASHTAG)

#Paylaştığınız #her #fotoğraf #veya #video #için #etiketler #kullanın. Ama böyle değil :)

Etiketler önemli. Etiketler, paylaştığınız fotoğraf veya videoların daha kolay bulunmasını sağlar. Örneğin, Kız Kulesi'nin bir fotoğrafını paylaştıysanız, fotoğraf altı yazınızla birlikte bir kaç tane de  etiket kullanın (instagram 30 etikete kadar izin veriyor): #kızkulesi #istanbul #masmavigökyüzü #martılarlayolculuk #vapurdangördüklerim #istanbulukeşfet #salacak #üsküdar gibi.

Etiket kullanırken çok popüler etiketleri kullanmaktan kaçının. Örneğin, çocuğunuzla bir fotoğrafınızı mı paylaştınız? Etiket olarak #anne ve #çocuk etiketlerini kullanırsanız, fotoğrafınız yüzbinlerce #anne ve #çocuk etiketli fotoğraf arasında kaybolur. Bunun yerine #süperanne #süperçocuk #annelikbambaşka gibi etiketler kullanmanız daha iyi olur.

Fotoğraflarınıza konum eklemek de paylaştığınız fotoğrafın bulunabilirliğini arttıracaktır.

 

4. SÜREKLİLİK

Bir gün 5 tane fotoğraf paylaşıp ondan sonraki 2 haftayı boş geçmeyin. Paylaşımlarınızı bir düzene oturtun: Her gün 1 fotoğraf, her 2 günde 1 fotoğraf gibi. Bu tamamen size kalmış.

Küçük bir ipucu: Hafta sonları daha çok fotoğraf paylaşın. Hepimiz hafta sonları telefonumuzla daha çok vakit geçiriyoruz.

 

5. ETKİLEŞİM

En önemlisini en sona sakladık.

Yukarıda sıraladıklarımızın tamamını harfiyen yapıyor olsanız bile, diğer instagram kullanıcılarıyla etkileşime geçmezseniz takipçi sayınız bir yere kadar artar.

Bir kullanıcı gönderinize yorum mu yaptı? Mutlaka yorumuna cevap verin, o kişinin profiline bir bakın, bir kaç fotoğrafını beğenin, en beğendiğiniz fotoğrafına yorum yapın. Birisinin fotoğrafınızı beğenmesini veya fotoğrafınıza yorum yapmasını beklemeden siz harekete geçin. Beğenmek de yorum da bedava :)

Çok beğendiğiniz bir fotoğraf görürseniz, kendi profilinizde, fotoğrafın sahibi kullanıcıyı da etiketleyerek paylaşın.

Günde yarım saatinizi sadece etkileşime ayırın. Çok faydasını göreceksiniz.


yukarı çık